top of page

Szkoła Rodzenia

Zaktualizowano: 29 lip 2022

Jesteś Mamą oczekującą na Maluszka? Przyszłym Tatą, który zastanawia się jak to będzie, gdy powiększy się Rodzina? Z całą pewnością wiecie, że istnieje Szkoła Rodzenia - miejsce które proponuje Wam przygotowania do roli Rodzica. Czy warto wziąć w niej udział?


ZDECYDOWANIE TAK. A dlaczego?


Wokół zajęć Szkoły Rodzenia narosło wiele mitów. Że warto iść tylko wtedy, gdy myślimy o porodzie siłami natury, że gdy oczekujemy już kolejnego dziecka to takie zajęcia nie mają sensu, albo że na Szkole Rodzenia dostaniemy tylko wiedzę położniczą. A to jednak nieprawda :)


Oczywiście Szkoły Rodzenia są różne, prowadzone przez rożnych specjalistów i proponujące rozmaite programy. Poniżej opowiadamy o naszym pomyśle, w który wierzymy i który działa - połączenie sił, wiedzy i empatii specjalistów, którzy całościowo zajmą się Wami na drodze do Rodzicielstwa.


Warsztaty grupowe Szkoły Rodzenia Przystanku Rodzina to cykl spotkań z 7 Specjalistami.

I tak, sporo w naszym programie psychologicznego rozumienia czasu okołoporodowego. Dlaczego? Ponieważ czujemy, że właśnie tego w wielu miejscach brakuje - szerszego i głębszego spojrzenia na Rodzicielstwo. Możemy skupiać się na pielęgnacji noworodka i pozycjach do porodu - co jest niesamowicie ważne. Ale nie może zabraknąć poruszenia wątków lęku przed porodem, przed pierwszymi chwilami z noworodkiem. Nie można uciec od tematów baby blues i depresji poporodowej, bo kiedy nie wiemy z czym może przyjść nam się mierzyć, to skąd wiadomo jak na to reagować? Pomijany w większości miejsc temat ojcostwa jest u nas głęboko poruszany, z wielu powodów. To nie tylko warsztat na którym uwrażliwiamy tatę na dziecko i mamę, to przede wszystkim warsztat na którym uwrażliwiamy mężczyznę na jego ojcostwo. I aspekty które wiążą się z tą niezwykle ważną, nową w życiu rolą. Sięgamy dalej, głębiej... wierzymy że to Wam pomoże na nowej drodze.


Czy do roli Mamy i Taty można się przygotować? Oczywiście w pewnym sensie i zakresie tak. Wychodzimy z założenia, że wiedza chroni, że wiedzy nigdy za wiele, że nawet gdy jesteśmy doświadczeni i oczytani, możemy skorzystać z dobrego kontaktu ze Specjalistami którzy chcą o nas zadbać. Krok po kroku można zbliżać się do tematów ciążowych, porodu i połogu, wczesnego macierzyństwa, tacierzyństwa i noworodka. W bezpiecznej atmosferze i kameralnej grupie można dotknąć też tematów trudnych i niełatwych, tak by czuć że wiemy kiedy i jak zareagować gdy coś nas zaniepokoi. Przeczytajcie co nasz zespół dla Was przygotował :) i dołączcie do nas w odpowiednim dla siebie momencie (przyjmujemy na każdym etapie ciąży).


WARSZTATY DLA PARY Z PSYCHOLOGIEM KLINICZNYM, PSYCHOTERAPEUTKĄ

Prowadzi Marzena Jarosz


Zaczniemy od tego, że poznamy się bliżej, tak abyśmy mogli swobodnie pracować razem przez cały okres naszych warsztatów. Poruszymy temat Waszego samopoczucia fizycznego i psychicznego w okresie okołoporodowym. Podzielimy się doświadczeniami czasu przed zajściem w ciążę, w ciąży i spróbujemy wyobrazić sobie jak to będzie po narodzinach Waszego Maluszka. Zajmiemy się emocjami towarzyszącymi porodowi siłami natury oraz przez cesarskie cięcie. Zastanowimy się jak Wasze fantazje na temat tego „jak to będzie” mogą wpływać na samopoczucie w trakcie porodu i w pierwszych dniach rodzicielstwa. Porozmawiamy o syndromie baby blues, depresji poporodowej i psychozie poporodowej. Niełatwy, ale szczególnie ważny temat, abyście czuli się przygotowani do tego kiedy i jak zareagować jeśli będzie działo się coś niepokojącego. Skupimy się na Was - jako parze, która za moment powita nowego członka rodziny. Przyjrzymy się trudnościom jakie możecie napotkać, porozmawiamy o tym co Was czeka gdy będzie Was więcej i zastanowimy się co zrobić gdy pojawią się kłopoty. Zajmiemy się opieką nad noworodkiem z perspektywy psychologicznej. Poruszymy wątki karmienia piersią, karmienia butelką, spania z dzieckiem, noszenia i bujania, reagowania na potrzeby swoje i dziecka. Pomyślimy wspólnie o tym jak rozwija się noworodek, Wy jako Rodzina i jak buduje się Wasza relacja


WARSZTATY DLA PARY Z POŁOŻNĄ RODZINNĄ

Prowadzi położna Małgorzata Firlej


Pochylimy się nad tym, jakie fizjologiczne zmiany towarzyszą Kobiecie w czasie ciąży. Co w Waszych odczuciach fizycznych jest normą, a co może Was niepokoić i skłonić do konsultacji. Porozmawiamy o przebiegu porodu naturalnego, o jego rytmie, czasie, pozycjach które mogą być dla Was pomocne, o sposobach radzenia sobie z bólem, oddechu, pracy z ciałem. Zajmiemy się przygotowaniem Was do cięcia cesarskiego jeśli taka droga narodzin Waszego Malucha będzie konieczna lub wybrana przez Was. Przygotujemy Was na to, jak wygląda czas pooperacyjny, czego możecie się spodziewać podczas cięcia, na co zwrócić szczególną uwagę. Skupimy się na planie porodu oraz aspektach kontaktu skżóra do skóry o porodzie. Zajmiemy się także na tym, jakie sygnały będą świadczyły o zbliżającym się porodzie. Kiedy reagować natychmiast, a kiedy można dać sobie czas i poobserwować ciało przed wybraniem się do szpitala. Pochylimy się nad wymagającym czasem połogu. Co dzieje się z ciałem po porodzie, co powinno zaalarmować do kontaktu z położną i lekarzem, co mieści się w fizjologicznej normie. Jakie formy pomocy w tym czasie przyniosą Wam najwięcej ulgi. Na koniec przyjemne szykowanie kącika dla Maluszka, pierwsza kąpiel, ważne stany adaptacyjne u noworodka i pielęgnacja kikuta.

WARSZTATY DLA PARY Z CERTYFIKOWANĄ DORADCZYNIĄ LAKTACYJNĄ Prowadzi Zuzanna Bryja


Omówimy fizjologię laktacji, między innymi dowiecie się jak to się dzieje, że mleko jest w piersi bezpośrednio po urodzeniu Malucha, a nawet wcześniej! Porozmawiamy o tym jak działa laktacja i przybliżymy sobie skład mleka mamy. Skupimy się na tym, by wiedzieć jak przechowywać odciągnięte mleko kobiece. Opowiemy sobie jak wygląda karmienie Maluszka w pierwszych dobach jego życia kiedy będziecie jeszcze w szpitalu. Rozjaśnimy to, jak poradzić sobie z intensywnością nawału mlecznego, z bolesnościaą brodawek, z poranionymi brodawkami, zastojem, obrzękiem oraz zapaleniem piersi. Nauczymy się to rozróżniać i na to reagować.

Odpowiemy sobie na wiele pytań, kiedy zgłosić się do Certyfikowanego Doradcy Laktacyjnego lub Międzynarodowego Konsultanta Laktacyjnego. Będziemy dużo ćwiczyć, skupimy się na prawidłowej pozycji do karmienia, z poduszkami do karmienia i bez nich, na leżąco i siedząco, a nawet na stole. Będziemy szlifować technikę prawidłowego przystawiania do piersi. Na każdym etapie warsztatów odpowiemy sobie na Wasze pytania i wątpliwości, postaramy się szeroko omówić aspekty karmienia piersią.


WARSZTATY DLA PARY Z DIETETYKIEM KLINICZNYM Prowadzi dr Barbara Piekło


Pochylimy się nad tym, jak od strony dietetycznej zadbać o siebie i dziecko w czasie ciąży. Podyskutujemy - jak to co jemy może wpływać zarówno na zdrowie jak i na samopoczucie. Odpowiemy sobie na wszelkie wątpliwości dotyczące tego czego należy unikać w codziennym jadłospisie, a o co warto wyjątkowo zadbać. Postaramy się rozwiać wszelkie mity dotyczące diety Mamy Karmiącej. Skupimy się na faktach, abyście wiedzieli co robić gdy pojawi się na świecie Dzidziuś, a Wy zdecydujecie się na karmienie piersią. Zajmiemy się tematem ważnego i wrażliwego czasu połogu, będziemy rozmawiać o tym jak pomóc sobie poprzez odpowiednią dietę. Zaznaczymy jak ważny jest temat rozszerzania diety Maluszka i programowania żywieniowego. Odpowiemy na Wasze wszystkie pytania i wątpliwości.

WARSZTATY DLA KOBIET Z FIZJOTERAPEUTKĄ UROGINEKOLOGICZNĄ

Prowadzi Anna Piotrowska Pelvimed


Odpowiemy sobie na pytania czym zajmuje się fizjoterapeuta uroginekologiczny i kiedy może być potrzebna wizyta u niego. Pochylimy się szczególnie nad tym, jak poradzić sobie z najczęstszymi dolegliwościami bólowymi podczas ciąży i po porodzie. Skupimy się na przygotowaniu ciała do porodu. Porozmawiamy o tym, jak wspomóc swój organizm w regeneracji po porodzie. Jak powoli wracać do sprawności i pełnej aktywności po urodzeniu dziecka. Będziemy dyskutować o dbaniu o swoje samopoczucie w tym szczególnym okresie.


WARSZTATY DLA PARY Z FIZJOTERAPEUTKĄ DZIECIĘCĄ, TERAPEUTKĄ INTEGRACJI SENSORYCZNEJ Prowadzi Karolina Tyczyńska MEDISENS

Pokażemy jak prawidłowo pielęgnować noworodka. Jak nosić, przewijać, kąpać maluszka. Postaramy się zwrócić Waszą uwagę na naczęściej występujące zakłócenia rozwojowe. Porozmawiamy co może Was zaniepokoić i powinno skłonić do konsultacji u fizjoterapeuty dziecięcego. Skupimy się na tym, jak prawidłowo stymulować rozwój sensomotoryczny niemowlęcia oraz jak wspierać prawidłowy rozwój dziecka podczas codziennych aktywności, zabaw i spędzonego wspólnie czasu.

WARSZTATY DLA MĘŻCZYZN Z PSYCHOLOGIEM, PSYCHOTERAPEUTĄ

Prowadzi Krzysztof Jarosz

Opowiemy sobie o ojcostwie. Kiedy stajemy się tatą? Czy to ta chwila kiedy na teście partnerki widzimy dwie kreski? Czy kiedy czujemy ruch dziecka w Jej brzuchu? A może dopiero po porodzie? Pochylimy się nam męskimi uczuciami związanymi z obszarem okołoporodowym, nad adaptacją do znacznych zmian w naszym życiu jako mężczyzn. Jak rozumieć oczekiwania swoje, partnerki, dziecka? Jak odczytywać swoje i ich emocje? Skupimy się na czasie ciąży i porodu, jak wiele zmian niosą za sobą. Jak stykamy się ze zmianą tego co dotychczasowe na to co nieznane i nowe. Pomyślimy, czy to czas kryzysu? Porozmawiamy o procesie stawania się Ojcem, jak jest wymagający, ale ogromnie satysfakcjonujący. Podzielimy się naszymi perspektywami, doświadczeniami, wesprzemy się wzajemnie.


Jeśli czujecie, że taki program spełnia Wasze wyobrażenia przygotowania się do roli Mamy i Taty, jesteście zaciekawieni, potrzebujecie wsparcia w procesie stawaniasię Rodzicem, czekamy na Ciebie :)


Zespół Przystanku Rodzina


27 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page